Preloader
Toggle-menu
tea_atelier-top-bg

ÇAYIN TARİHİ

ÇAYIN SERÜVENİ 5000 YIL ÖNCE ÇİN’DE TESADÜFLERLE BAŞLAR...ÇİN İMPARATORU SHEN NUNG KAYNATILMIŞ SUYUN ŞİFALI OLDUĞUNA İNANIRDI VE BUNU FERMAN OLARAK YAYINLAMIŞTI. BİR GÜN BİR AĞACIN ALTINDA OTURMUŞ KAYNATILMIŞ SUYUNU İÇERKEN, SU İÇERİSİNE YAPRAK DÜŞER VE SUYUN RENGİ DEĞİŞİR. YENİ SUYU İÇEN İMPARATOR YAPRAKLI KAYNAMIŞ SUYUN FERAHLATICI ÖZELLİĞİNİ FARK EDER. İMPARATOR SHENNONG BÖYLECE ÇAYI KEŞFEDER. BU BULUŞ SONRASINDA ÇİN HALKI, KENDİSİNİ ÇİN İLAÇ VE TARIM DÜNYASININ BABASI OLARAK ANAR. O ZAMANLARDA YAZILAN KİTAPLARA GÖRE İSE ÇAY ZAMANIN LÜKS VE ZENGİNLİK SİMGELERİNDEN BİRİDİR. ÜÇ JAPON BUDİST’İN ÇİN’İN TANG BÖLGESİNDEN ÇAY TOHUMLARINI ALARAK ÜLKELERİ JAPONYA’YA GÖTÜRMESİYLE ÇAY, ÇİN SINIRLARINI AŞMIŞ OLUR, LÜKSÜN VE ZENGİNLİĞİN SİMGESİ OLARAK TÜKETİLMEYE DEVAM EDER.

AVRUPA’NIN ÇAY İLE TANIŞMASI İSE HOLLANDALI VE PORTEKİZLİ KAŞİF VE TÜCCARLAR SAYESİNDE OLUR. TÜCCARLAR TARAFINDAN GETİRİLEN ÇAY HOLLANDA’DA O KADAR İLGİ GÖRÜR Kİ, ÜNÜ TÜM AVRUPA’YA YAYILIR. İNGİLTERE’YE İSE 1600’LÜ YILLARDA İLK DEFA ÇİN’DEN ÇAY İTHALATI BAŞLAR. TARİHİN İLK ÇAY MAĞAZASI 1706 YILINDA THOMAS TWİNNİNG TARAFINDAN İNGİLTERE’DE AÇILIR.

YÜZYILLAR BOYUNCA HER TOPLUMDA FARKLI ŞEKİLLERDE, FARKLI KARIŞIMLAR VE FARKLI SUNUMLARLA KARŞIMIZA ÇIKAN ÇAY, BİR İÇECEKTEN ÇOK BİR YAŞAM TARZININ DA GÖSTERGESİ OLMAYA GÜNÜMÜZDE DE DEVAM EDİYOR.

Chocolate-bottom-bg
 • Chocolate-gallery-1
  DÜNYADA ÇAY RİTÜELLERİ

  Türkler; 'Tavşan Kanı' olarak adlandırdıkları çaylarını günün her saatinde, limonlu, şekerli veya şekersiz olarak içer. İngilizler; çayı süt ekleyerek içmeyi tercih eder, beş çayları ise bir klasiktir. Çinliler; yeşil çayın her derde deva olduğuna inanır, meditasyon eşliğinde içerler. Japonlar için çay içmek dini bir ritüeldir. Sayılar ile zen ritüeli yaparak çay demler ve içerler. Kuzey Afrika’da çay nane ile aromalandırılarak içilir. Ruslar; çayı 'Kıtlama' dedikleri şeker ile içerler. Tibet’te çay süt veya su ile demlendikten sonra tereyağ ile karıştırılarak içilir.

 • Chocolate-gallery-2
  ÇAYIN BÜYÜLÜ DÜNYASINA YOLCULUK

  İlklerin markası Vakko, yaşam tarzını tamamlayan özel ürünlerine bir yenisini daha ekleyerek Vakko Tea Atelier’i yarattı. Çay ritüelini Vakko dokunuşu ile yepyeni bir boyuta taşıyan Vakko Tea Atelier, farklı damak tatlarına ve günün farklı anlarına hitap eden çok özel çeşitleriyle Vakko dostlarına benzersiz bir çay deneyimi yaşatacak. Vakko Tea Atelier’in çay ritüelini tamamen değiştirecek koleksiyonu özel harmanlanmış beş farklı çay ile karışımsız çok özel iki çay olmak üzere toplam yedi çeşitten oluşuyor. Vakko Tea Atelier’in sabahtan geceye farklı tarzlara hitap eden çeşitleri, demleme özelliklerine uygun demlikleri ve özel fincanları ile de her içimi ayrı bir seremoniye dönüştürüyor.

  ALIŞVERİŞE BAŞLA

VAKKO TEA ATELIER

 • Connoisseur Black

  Vakko Tea Atelier koleksiyonunun en özel ve nadir bulunan çaylarından biridir. Çin’in Yunnan Bölgesi’nin yumuşak, altın tomurcukları olarak adlandırılan siyah çayıdır. Klasik siyah çay tutkunlarınına önerilir. Kahvaltıda tüketilen siyah çaya iyi bir alternatiftir.

  En doğru çay deneyimi için 100 derece su ile 4 dakika demlenmesi önerilmektedir.

  ALIŞVERİŞE BAŞLA
 • Connoisseur White Tea

  Vakko Tea Atelier koleksiyonunun en özel ve nadir bulunan çaylarından biridir.
  Çin’in Fujian Bölgesi’nde, kraliyet ailesi için bahar hasatlarında toplanmış en yeni yapraklar ve tomurcuklardan elde edilir. Cildi parlatır ve gençleştirir.

  En doğru çay deneyimi için 80 derece su ile 3 dakika demlenmesi önerilmektedir.

  ALIŞVERİŞE BAŞLA
 • Dream Tea

  Yorucu bir günün ardından ruhunuzun mısır papatyaları, kırmızı gül taneleri ve lavantanın dinlendirici etkisiyle buluşacağı bu karışım, sizlere derin rüyalar eşliğinde huzurlu bir uyku vadediyor. İçeriğindeki melisa sayesinde stresi azaltır, uykuya hazırlar, mide problemlerini düzeltir.

  En doğru çay deneyimi için 95 derece su ile 5-7 dakika demlenmesi önerilmektedir.

  ALIŞVERİŞE BAŞLA
 • Masala Tea

  Kakuleli Assam çayı ile karanfil, zencefil ve damağınızda tatlı bir dokunuş yaratacak hindistan cevizinin muhteşem uyumuyla birlikte Hint klasiğinin modern bir yaklaşımla buluştuğu bu otantik harman, sizleri uçsuz bucaksız bir yolculuğa çıkaracak. Masala Tea, içerdiği baharatlar sayesinde zihni canlandırır, sakinleştirici olarak kullanılır ve stresi azaltır. Soğuk algınlığı ve grip gibi rahatsızlıklara karşı da faydalıdır.
  En doğru çay deneyimi için 95 derece su ile 4-5 dakika demlenmesi önerilmektedir.

  ALIŞVERİŞE BAŞLA
 • Mind & Body Tea

  Japon yeşil çayı, hindistan cevizi, limon otu ve zencefille harmanlanan bu özel tat, zihninizi ve bedeninizi gün boyu canlı tutacak. Kışın sıcak içilebildiği gibi yaz aylarında Iced Tea olarak da servis edilebilir.

  En doğru çay deneyimi için 80 derece su ile 3 dakika demlenmesi önerilmektedir.

  ALIŞVERİŞE BAŞLA
 • Morning Tea

  Bal tadı veren altından yapılmış tomurcuklu siyah çay harmanları ile Morning Tea, yumuşak ve enerji dolu bir başlangıç için sabahlarınızın vazgeçilmez bir parçası olacak.

  En doğru çay deneyimi için 95 derece su ile 4-5 dakika demlenmesi önerilmektedir.

  ALIŞVERİŞE BAŞLA
 • Tea Time

  Siyah çayın, bergamot ve aspir yapraklarının eşsiz aromasıyla buluştuğu bu özel harman, Earl Grey tutkunlarına kusursuz bir akşamüstü çay keyfi sunuyor.

  En doğru çay deneyimi için 95 derece su ile 4-5 dakika demlenmesi önerilmektedir.

  ALIUŞVERİŞE BAŞLA